Rafał Walkowiak

Od około 2 lat interesuję się programowaniem, z którym wiąże swoją przyszłość w branży IT. Obecnie poznaję C# i Java. Interesuję się także nowinkami technicznymi. W wolnym czasie lubię obejrzeć dobry film lub serial. Jeśli wolnego czasu jest więcej wybieram się na górskie szlaki lub zwiedzanie starych zamków. Byłem wcześniej kilka razy za granicą – w Niemczech i w Czechach. Hiszpania jednak zrobiła na mnie największe wrażenie.

Pracowałem w: Mundo Informática

Opinia

Jako jedna z 15 osób z naszej grupy miałem możliwość odbycia praktyk za granicą w Sewilli. Udział w projekcie był bardzo interesującym doświadczeniem. Miałem możliwość poznania nowych ludzi, a nawet zamieszkiwania z hiszpańską rodziną. Ludzie ci mają zupełnie inną mentalność. Są przyjaźni i otwarci. Dla mnie było to czymś niezwykłym. Cieszę się z tego, że mogłem zwiedzić wiele ciekawych miejsc w Hiszpanii, być pierwszy raz w swoim życiu nad oceanem, spróbować hiszpańskiej kuchni oraz poznać tutejszą kulturę i tradycje. Oprócz poznania lepiej tego pięknego kraju i jego mieszkańców, poszerzyłem swoją wiedzę zawodową oraz mogłem przetestować swoje umiejętności w praktyce i to za granicą. Mimo barier językowych współpraca z Hiszpanami w pracy układała mi się bardzo dobrze. Wszystko było świetnie zorganizowane. Cieszę się, że tak fajnie wszystko wyszło. Jeśli miałbym możliwość ponownego wyjazdu do Sewilli nie zawahałbym się. Chętnie bym tutaj wrócił.

Relacja z praktyki

Moja praktyka w Sewilli rozpoczęła się 25 września 2017 roku od spotkania w Incomie. Jeszcze tego dnia wraz z ich przedstawicielem wybrałem się do firmy, w której odbywam praktyki – Mundo Informática (Świat Informatyki). Firma ta znajduje się na ulicy Avda. Alemania 5. Jest to niewielki serwis komputerowy połączony z małym sklepem, w którym można kupić między innymi dodatki do telefonów, tonery, słuchawki, itp.
W firmie pracują 3 osoby: Miguel, Alvaro oraz Daniel. Pierwszy z nich zajmuje się naprawą układów scalonych oraz smartfonów. Daniel obsługuje klientów. Ja natomiast pracuję z Alvaro, który nie zna za dobrze języka angielskiego, więc tłumaczy mi moje zadania używając prostych słów oraz wspomagając się translatorem. Jest on odpowiedzialny za diagnozowanie błędów oraz naprawianie laptopów, drukarek oraz komputerów stacjonarnych. Przez pierwsze 2 dni przekazywał mi wiedzę na temat swojej pracy, abym potem mógł samodzielnie wykonywać zlecenia.
Pomieszczenie, w którym pracuję jest podzielone na trzy strefy. Pierwsza strefa jest najmniejsza, związana jest z układami scalonymi i smartfonami. Znajdują się w niej wszystkie niezbędne urządzenia do ich diagnostyki i naprawy. Druga i trzecia strefa, to miejsca w których pracuję. W jednej naprawia się drukarki i laptopy. Znajduje się w niej komputer przeznaczony do testowania, tworzenia kopii bezpieczeństwa oraz klonowania dysków. Druga natomiast jest miejscem naprawy komputerów stacjonarnych – maksymalnie dwóch jednocześnie, gdyż są tylko dwa monitory.
W firmie panuje miła atmosfera, wszyscy pracownicy są do siebie pozytywnie nastawieni oraz wspólnie rozwiązują problemy. Bardzo przyjemnie mi się z nimi pracuje. Pomagają mi, jeśli sam nie daję rady oraz starają mi się przekazać jak najwięcej swojej wiedzy.