Kuchnia hiszpańska kształtowana była na podstawie wpływów z wielu regionów. Wyróżnia się wpływy arabskie, angielskie, francuskie i meksykańskie. Nie stanowi jednolitego sposobu przygotowania potraw, bowiem każdy region szczyci się swoim popisowym daniem. Na różnice duży wpływ ma bliskość Morza Śródziemnego, naturalne ukształtowania terenów, tradycja czy też historia związana z regionem. Jest to kuchnia niesamowicie aromatyczna, bazująca głównie na naturalnych składnikach, kolorowa, a przede wszystkim bardzo smaczna. Oprócz przepysznych owoców i warzyw Hiszpania słynie z bogatej tradycji wyrobów charakterystycznych, suszonych szynek i przygotowania różnego gatunku mięs.
Wcześniej o hiszpańskiej kuchni, słyszeliśmy od naszych starszych kolegów, którzy również uczestniczyli w praktykach, na zajęciach kulturowych, odbywających się przed naszym wyjazdem, czy też od nauczycieli. Słyszeliśmy również, że Hiszpania, oprócz przepięknych krajobrazów, posiada bogate tradycje związane z kuchnią. Spożywanie posiłków jest dla Hiszpanów bardzo ważne. Rano można zaobserwować ogródki barowe, które wypełnione są osobami nieśpiesznie podążającymi do pracy. Hiszpanie wolą jeść śniadanie w pobliskich barach i w promieniach porannego słońca popijać pobudzającą kawę z croissantem lub małą kanapeczką. Około godziny 14:30 zwykle jada się lunch, który składa się z dwóch dań, tak jak to było u nas. Kolacje, które zazwyczaj są obfite, jadają razem. Jest to kraj południowy, o ciepłym klimacie, co sprzyja biesiadowaniu, ucztowaniu do późnych godzin nocnych w gronie rodziny i znajomych. Hiszpanie uwielbiają „fiesty”, zabawy, i wszelkiego rodzaju święta, kiedy to mogą, wraz z najbliższymi, udać się do restauracji i delektować się przysmakami swej kuchni.
Bardzo popularnymi daniami w Hiszpanii jest: Paella, która w różnych odmianach może zawierać owoce morza, warzywa, kurczaka czy kawałki mięsa z królika, przyrządzana i podawana jest w jednym dużym naczyniu przypominającym patelnię. Gazpacho, odpowiednik chłodnika wykonywanego głównie z pomidorów i papryki. Tortilla de patatas, wykonywana z ziemniaków i przypominająca nieco pulchny omlet. Patatas bravas, uważane za przystawkę. Są to pokrojone w kostkę ziemniaki, które podobnie jak frytki smażone są na głębokim oleju i podawane ze specjalnym sosem salsa brava. Fabada asturiana, zupa fasolowa z mięsną wkładką, to konkretna potrawa o wyrazistym smaku i zapachu, idealna na zimniejsze dni. Crema catalana, To kremowa zupa, deser – jak sama nazwa wskazuje – pochodząca z hiszpańskiej Katalonii. W smaku i konsystencji przypominająca crème brûlée z Francji. Mówiąc o kuchni hiszpańskiej nie można zapomnieć o tapas, czyli małych przekąskach zwykle podawanych w różnych barach, za którymi przepadają nie tylko rodowici Hiszpanie. Świetnie smakują w towarzystwie wina lub hiszpańskiego piwa.
W czasie naszego pobytu, miałam przyjemność skosztować wielu regionalnych potraw mieszkając u rodowitej Hiszpanki, która starała się pokazać nam, prawdziwą tutejszą kuchnię. Osobiście nie przypadły mi do gustu niektóre z tutejszych frykasów, jednak starałam się spróbować wszystkiego. Miałam okazję zjeść warzywną paellę, która należała do rzeczy bardzo smacznych. Oprócz tego do gustu przypadły mi dania takie jak: Tortilla de patatas, flan (Crema catalana), krem ze szparagów, pizza ze szpinakiem i jeszcze kilka innych potraw, których nazw nie pamiętam. Miałam również przyjemność spróbować zupy z małżami, z mięsem rekina oraz ryżu z warzywami i krewetkami. Nie jestem jednak zbyt wielkim fanem owoców z morza. Większość osób, które również brały udział w projekcie, miały okazję skosztować podobnych potraw jak ja. Niektórym smakowało lepiej, a niektórym wcale. Jednak nie jest to rzecz dla wszystkich.