Program DISCOVERING GRANADA IN DEPTH

Grenada jest miastem posiadającym wiele imponujących zabytków. Najciekawsze z nich mieliśmy okazję zwiedzić podczas wycieczek zorganizowanych w ramach programu „Discovering Granada in Depth”.
Zwiedzanie Grenady rozpoczęliśmy 4 grudnia. Po zebraniu się pod siedzibą M.E.P.-u udaliśmy się w stronę jednego z najbardziej okazałych zabytków – budowanej przez prawie 200 lat Katedry Najświętszej Maryi Panny od Wcielenia. Katedra już z zewnątrz robi wrażenie, głównie za sprawą swoich rozmiarów, jednak po wejściu do środka można przez długi czas zbierać „szczękę z podłogi”. Najbardziej zadziwia dbałość o detale i przepych panujący wewnątrz. Następnie poszliśmy do przylegającej do katedry- Królewskiej Kaplicy, w której spoczywają: Izabela I Kastylijska, Ferdynand II Argon oraz ich córka Joanna Szalona wraz mężem Filipem I Pięknym. Poza tym, znajdują się tam dzieła wielu malarzy, dekoratorów i rzeźbiarzy. Ostatnim celem tego dnia był Klasztor św. Hieronima. Podziwialiśmy tam ogrody i bardzo bogato zdobiony ołtarz główny.
Następnego dnia zbiórka odbyła się pod bramą zwiedzonej już katedry. Spod bramy udaliśmy się na przystanek autobusowy, na którym wsiedliśmy w autobus linii LAC, a potem przesiedliśmy się do autobusu linii N7, który zawiózł nas pod Monasterio de la Cartuja. Mieliśmy tam okazję zobaczyć wiele imponujących obrazów i podziwiać ołtarz wykonany w stylu barokowym, jak i również przepiękne ogrody.
Trzeciego dnia także spotkaliśmy się pod bramą katedry. Tym razem, naszym celem był chyba najpopularniejszy zabytek Grenady – Alhambra. Jest to zbudowana w XIII w. cytadela połączona z zespołem pałacowym oraz ostatni punkt oparcia Arabów w Hiszpanii. Zwiedzanie zaczęliśmy w ogrodach, gdzie drzewa, żywopłoty oraz fontanny tworzą niesamowity nastrój. Następnie udaliśmy się do części znanej jako Generalife, w której znajdują się jedne z najstarszych zachowanych ogrodów mauretańskich. Kolejnym celem był renesansowy pałac Karola V, gdzie znajduje się Muzeum Sztuk Pięknych. Podziwialiśmy tam obrazy i rzeźby pochodzące z epoki renesansu oraz baroku. Po wyjściu z muzeum poszliśmy w stronę najstarszej części – Alkazaby. Z wież tej fortyfikacji rozpościerają się zapierające dech w piersi widoki na Grenadę oraz otaczające ją góry. Na koniec udaliśmy się do Pałacu Nasrydów. Ściany wewnątrz tego pałacu są ozdobione ornamentami, które przedstawiają wersety Koranu, co robi piorunujące wrażenie. Znajduje się tam także Podwórze Lwów, z wodotryskiem opartym na 12 lwach, do którego przylegają 4 sale. Zwiedzenie całego obiektu zajęło nam prawie 4 godziny. Zdecydowanie warto było poświęcić ten czas.
Dzień przed wyjazdem mieliśmy okazję zwiedzić Park Naukowy. Znajduje się on niedaleko bloku, w którym mieszkaliśmy, dlatego nie musieliśmy tego dnia korzystać z komunikacji miejskiej. Po wejściu, udaliśmy na zwiedzanie wystaw dotyczących Układu Słonecznego, Ziemi, światła oraz urządzeń elektrycznych i maszyn. Oprócz tego mogliśmy także spróbować swoich sił w rozwiązywaniu łamigłówek. Po zwiedzeniu pierwszej części, wyszliśmy na zewnątrz, gdzie znajduje się wieża widokowa, fontanna, a także wystawa pokazująca jak można dokładnie określić datę za pomocą Słońca. W kolejnych częściach znajdowały się wystawy na temat: anatomii człowieka, robotyki i motyli. Mogliśmy także zobaczyć jak robiona jest oliwa z oliwek.
Dzięki wycieczkom zorganizowanym w ramach programu „Discovering Granada in Depth” ciekawie spędziliśmy czas. Mieliśmy okazję poznać wiele ciekawych miejsc oraz poszerzyć wiedzę na temat kultury Hiszpanii.

Autor

Radosław Powałka

Galeria