Kamil Jarząbek

Interesuję się programowaniem i grafiką 3D. Największą frajdę sprawia mi tworzenie stron internetowych. Jestem dość otwartą osobą, choć czasami wybuchową. Poza informatyką interesuję się też motoryzacją i dobrą muzyką (najczęściej rockową). W wolnych chwilach spędzam czas z przyjaciółmi.

Pracowałem w: Red de Telecomunicaciones de Andalucía S.L

Opinia

Udział w projekcie był dla mnie bardzo cenny. Żmudny proces przygotowawczy przez który każdy z nas musiał przejść bardzo się opłacił. Dzięki tym praktykom poznałem wiele pięknych i ciekawych miejsc w Hiszpanii, a dzięki pracy zdobyłem więcej doświadczenia w tworzeniu stron www i zarządzania nimi. Na pewno nie zapomnę tego stażu do końca życia. Dlatego też apel do młodszych kolegów: Jeśli macie okazję na taki wyjazd – nie zastanawiajcie się.

Relacja z praktyki

Pracuję w firmie Red de Telecomunicaciones de Andalucía znajdującej się przy ulicy Obispo Hurtado 18. Biuro firmy znajduje się na zapleczu sklepu Jazztel – lokalnego dostawcy internetowego.Razem z Kamilem Markusikiem pracujemy w niej od dwóch tygodni. Biuro znajduje się blisko naszego apartamentu, wystarczy dojść do głównej ulicy i iść prawie cały czas prosto. Zajmuje nam to około 10-15 minut. Na nasze szczęście nie mamy kontaktu z klientem, to też nie musimy się jakoś specjalnie ubierać. Czas pracy standardowo 6-7 godzin. Czasami zdarzy się, że musimy chwilkę dłużej zostać, żeby coś dokończyć, jednak nie zdarza się to często.

Firma zajmuje się tworzeniem stron internetowych, programowaniem mobilnych aplikacji oraz hostingiem serwerów. Do naszych obowiązków należy administracja stroną firmy jak i tworzenie stron internetowych dla klientów. Ja zajmuję się stroną kodową, a drugi Kamil częścią graficzną. Znajomość języków takich jak HTML, PHP czy MySQL wreszcie się przydała. Wykorzystując swoją wiedzę o systemach CMS WordPress, Drupal czy Joomla!, tworzenie tychże stron to czysta przyjemność.

Pierwsza strona jaką dostaliśmy do zrobienia to „Experience Granada”. Dotyczy ona imprez w Granadzie czy też co warto obejrzeć i tak dalej. Cennik, wyszukiwarka sortująca, ocenianie, usługa płatności. Wszystko udaje się dzięki znajomości języka PHP w połączeniu z MySQL i Javascript. W chwilach, gdy czekamy na dodatkowe instrukcje, uczymy się programować aplikacje mobilne z wykorzystaniem biblioteki Ionic. Nasz szef, Pablo Rivas mówi do nas po angielsku. Co prawda czasami musi się posiłkować tłumaczem, ale dajemy radę.

Atmosfera w tejże firmie jest świetna. Mamy łatwy kontakt z resztą współpracowników dzięki czemu w razie jakichkolwiek problemów łatwo je rozwiązać. Poza nami i naszym szefem pracuje z nami jedna przedstawicielka płci pięknej, która zajmuje się obsługą klienta oraz informatyk, który przychodzi popołudniami. Niestety rzadko mamy okazję z nim porozmawiać, ciągle jest zabiegany. Mimo iż na początku miałem mieszane uczucia co do pracy za granicą, udało mi się przełamać barierę językową i dzisiaj nie żałuję wyjazdu. Pracując w RTA mogłem poznać, jak wygląda praca projektanta stron. Mam wrażenie, że praca za granicą bardzo mi pomoże w poszukiwaniu pracy.

Galeria z praktyk: