Granada

Granada

Granada to stolica prowincji o tej samej nazwie, w Andaluzji, to także ważny ośrodek uniwersytecki. Miasto zbudowano u stóp gór Sierra Nevada. W upalne, letnie dni trudno sobie wyobrazić, że niedaleko znajduje się ośrodek narciarski. Miejsce słynie z wybudowanego przez Maurów pałacu Alhambra.

Granada to pierwotnie osada ibero-celtycka, z późniejszymi wpływami Fenicjan, Kartagińczyków i Greków, którzy założyli tu w V w. p.n.e. kolonię Elibyrge. Za czasów Rzymian nazwa ewoluowała na Illiberis. Wizygoci docenili znaczenie miasta, utrzymując tu ośrodek administracyjny i warownię.

Po podboju półwyspu przez Maurów (okres Al-Andalus), miasto odgrywało różną, zazwyczaj ważną rolę w ich strukturach administracyjnych. Niepokoje społeczne doprowadziły do zniszczenia grodu na początku XI w. Po odbudowie, miasto rozszerzyło się na jedno z przedmieść – Gárnata i stąd pochodzi współczesna jego nazwa.

Dynastia Nasrydów, obawiając się rekonkwisty, od 1238 r. poddała się władzy lennej Królestwa Kastylii, tworząc Emirat Grenady. Przetrwał on do roku 1492, kiedy to Ferdynand II i Izabela I obalili ostatniego iberyjskiego sułtana Emira Muhammada XII, zwanego Boabdil.

Po przymusowym nawróceniu lub wygnaniu żyjących tu dotychczas Żydów i Maurów, Granada zmieniała się od XVI w. na bardziej katolicką i „kastylijską”.