Code Dojo

W piątek, 16 marca 2018, Ja – Krzysztof Frojn, razem z Nikodemem Bartnikiem, Dominikiem Brysiem i Adamem Wiśniewskim udaliśmy się na zajęcia Code Dojo, które odbyły się od 16:00 do 18:00 w kampusie Cork Institute of Technology (CIT), w Tourism Building. Pomieszczenie w którym wszystko się odbyło było całkiem spore i znajdowała się tam niemała liczba uczestników.
Zajęcia te mają na celu nauczenia uczestników programowania, jednak robią to z ciekawym obrotem spraw – zamiast być uczonym przez jednego z nadzorujących opiekunów, uczestnicy uczą siebie nawzajem. Dzięki tej zależności uczestnicy uczyli się czegoś więcej niż tylko kodowania, lecz jednocześnie polepszali swoje umiejętności komunikacyjne i (w naszym przypadku) również językowe. Nie znaczy to wcale, że opiekunowie byli tam tylko dla pokazu – oprócz zapewnienia uczestnikom niezbędnych elementów do rozpoczęcia zabawy, dzielili się również radami i pomagali, jeśli uczestnicy znajdowali się w impasie.
Nasza czwórka do zabawy otrzymała złożony już samochodzik z Raspberry Pi (mini-komputer), kablami potrzebnymi do podłączenia naszych laptopów z Raspberry, płyty z instrukcjami na nich oraz kilka fizycznych egzemplarzy instrukcji. Naszym zadaniem było zaznajomienie się z samym „Pi”, jego możliwościami i wypróbowanie kilku przykładowych funkcji, np. ustawienie lampki żeby migała, świeciła się jasno itp. Zadanie było proste dzięki wiedzy, którą już posiadał Nikodem i w kilka chwil zrobiliśmy co należało.
Tak więc wrażenia z zajęć były jak najbardziej pozytywne. Niestety po zajęciach dowiedzieliśmy się, że z powodu spraw organizacyjnych nie odbędą się w pozostałe dwa tygodnie. Jednakże gdybyśmy mieli możliwość, odwiedzilibyśmy je ponownie.

Autor


Krzysztof Frojn