Irlandia ponownie wita naszych stażystów

Od ostatniej dłuższej mobilności stażowej naszych uczniów upłynęło sporo czasu. Poprzednia grupa spędziła miesiąc w Hiszpanii jeszcze w tamtym roku kalendarzowym. Mamy jednak nowy rok, a wraz z nim również nowe możliwości. Jego początek należał oczywiście do nauczycieli naszej szkoły, którzy w styczniu i lutym zdobywali nowe doświadczenia w Hiszpanii oraz na Cyprze. Marcowe wojaże będą kojarzone jednak z mechatronikami oraz ekonomistami, którzy właśnie wyruszyli do Irlandii, gdzie spędzą aż 28 dni! Natomiast w kwietniu, maju i czerwcu zaplanowane są kolejne podróże dla nauczycieli. Obecny rok szkolny jest zatem prawdziwym ewenementem. Każdy jego miesiąc obfituje w wyjazdy całej szkolnej społeczności. Warto nagłaśniać takie rzeczy. To nie tylko słowa. To się naprawdę dzieje. ZSTIO jeździ i fruwa! A jak tak dalej pójdzie, dyrekcja będzie musiała pomyśleć nad zakupem autokaru oraz niewielkiego samolotu. Samolot z zielonym logotypem ZSTIO to by było coś. No bo czy ktoś słyszał o szkole posiadającej swój własny pojazd powietrzny? 🙂

Ale do rzeczy, bo miało być o Irlandii… Hmm, nie wszyscy wiedzą, ale ostatni tydzień w tym urokliwym kraju to praktycznie klęska żywiołowa. Od zeszłego poniedziałku spadło tam sporo śniegu, a i temperatury spadły do kilku kresek poniżej zera. Wszystko to za sprawą sztormu o uroczym imieniu Emma. Oczywiście na Polakach te kilka stopni mrozu i trochę śniegu nie robi większego wrażenia. Jednak Irlandia to zupełnie inny świat. Takie anomalia pogodowe są czymś bardzo rzadkim. Inne grupy stażystów będące w przeszłości w Irlandii potwierdzą, że np. w styczniu można poczuć zapach świeżo skoszonej trawy, czy zerwać kwitnące kwiatki. Nie bez kozery Irlandia nazywana jest zieloną wyspą. Przez cały rok zielenią się łąki i pastwiska. Nikt tam nie zmienia opon z letnich na zimowe. Popularna fraza corocznie powtarzana w naszym kraju, że „zima zaskoczyła drogowców”, w Irlandii ma naprawdę inny wymiar. Tak więc, przez ostatnie dni nie pracowały szkoły, biura, komunikacja miejska, autobusy dalekobieżne i oczywiście porty lotnicze. Dopiero wczoraj lotnisko w Dublinie zaczęło przyjmować niektóre samoloty. Dzisiaj chyba już wszystko z grubsza wróciło do normy, czyli zaczął padać deszcz, jednak lot naszych „mechoekonomików” stał pod dużym znakiem zapytania. Ostatecznie udało się, i lot z Łodzi do Dublina odbył się rozkładowo. Wcześniej, uczestnicy projektu musieli pokonać drogę do Łodzi transportem naziemnym, wyruszając o 8:30 spod szkoły. Reszta eskapady to 3,5-godzinna podróż autobusem rejsowym do centrum Cork, skąd o godzinie 20:00 praktykanci zostali przejęci przez nowe tymczasowe host rodziny. Wielu ciekawi, czy obowiązują tam zwroty typu „mamusiu”, „tatusiu”:-) Może dowiemy się tego od uczestników za kilka dni, kiedy to opowiedzą o życiu i pracy na wyspach.
Nasi zagraniczni stażyści to: Bętkowska Martyna, Jaroszewska Alicja, Krawczyk Klaudia, Łabanowicz Sandra z klasy III EGO, Bartnik Nikodem, Bryś Dominik, Czachor Michał, Frojn Krzysztof, Mężyński Maciej, Szędzielorz Michał, Wiśniewski Adam, Wiśniewski Karol z klasy III MECH, oraz Aleksa Michał, Gomoluch Piotr, Szewczyk Karol i Wiśniewski z klasy II MECH.

To ostatnia, czwarta mobilność w ramach tego projektu, ale jak wiadomo, równolegle do niego realizowany jest inny, podobny. Obecnie rekrutowani są informatycy jadący do Hiszpanii zaraz po wakacjach.
Zdjęcia z podróży do Cork można oczywiście zobaczyć na szkolnym fanapage’u.

Projekt „Przekonaj się czy twoje umiejętności zawodowe są wystarczające by zacząć karierę na europejskim rynku pracy” realizowany jest dzięki wsparciu Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+ – Kształcenie i szkolenia zawodowe.